вторник, 21 ноември 2017 г.

Крем-карамел


Какво да купим?

6 яйца
750 мл. прясно мляко
200 гр. захар + 100 гр. захар за карамелизирането
2 ванилии



Приготвяне

Захарта за карамелизирането се разтопява в тенджера (може да се добави 1/2 ч.л. масло) и бързо се разпределя по формичките, защото много бързо се втвърдява. Оставят се да изстинат, за да не се пресече после млякото.


В голяма купа се разбъркват яйцата и захарта на пяна. Прясното мляко се затопля съвсем леко и се добавя към яйцата и захарта на тънка струя. Накрая се слагат и ванилиите. 

Цялата смес се разпределя по формичките почти до самите им ръбове, като се изсипва през цедка, за да няма пяна. Нареждат се в дълбока тава (не тази на фурната, черната), която се напълва със студена вода до ниво един пръст под ръбчетата на формичките. Пекат се на 150 градуса без вентилатор за около 40 минути и после се пуска вентилатора за около половин час като се следи водата в тавата да не заври. В случай, че това стане се долива студена вода. 
След като се извадят от фурната се оставят да изстинат в тавата и вода, в която са се пекли и после се преместват в хладилник. Крем-карамелът се сервира добре охладен, обръщайки го в десертна чинийка. 





неделя, 12 ноември 2017 г.

Торта с тиква, тахан, лешници



Какво да купим?
за блата:
200 гр. запечени, обелени, безсолни лешници
100 гр. стафиди

3 с.л. разтопено кокосово масло


за крема:

500 гр. печена тиква
120 мл. кокосово мляко (може и краве прясно мляко)
6 с.л. мед

5 с.л. разтопено кокосово масло
5 с.л. рожков или какао
3 с.л. лешников тахан (може и бадемов)
1 пак. желатин
1 ванилия
щипка сол



Приготвяне
Накиснете стафидите за около 30 минути в топла вода или някакъв ликьор, ром, коняк.Смелете предварително запечените и обелени лешници в кухненски робот. Прибавете отцедените стафиди и маслото. Поставете ринг за торта в поднос или тортена чиния и сложете от вътрешната му страна ацетатна хартия, за да е по-лесно отделянето на тортата от ринга след това. Разпределете равномерно сместа, изравнявайки с лъжица. Оставете блата в хладилник за половин-един час.

Смесете всички съставки за крема в голяма купа: печената тиква (леко топла), какаото, тахана, меда, кокосовото масло, млякото, ванилията и щипка сол. Смелете всичко с блендер, докато се получи еднородна смес. Опитайте крема и преценете според вкуса ви дали да добавите още мед или още какао, в зависимост от това, колко сладък искате да бъде. Разтворете желатина в 2-3 с.л. студена вода и след 5 минути, разтопете получилата се каша на водна баня. Прибавете желатина към готовия крем и разбъркайте добре.
Извадете охладения блат от хладилника и го залейте с крема. Приберете отново в хладилника за поне няколко часа.
Украсете с ядки или шоколад.

вторник, 16 май 2017 г.

Карфиолени печени кюфтенца


 



Какво да купим?
1/2 глава карфиол
2 картофа
2 стръка зелен лук
1 стрък пресен чесън
2 яйца
150 гр. сирене
копър
черен пипер

галета




Приготвяне
Картофите се обелват, нарязват и сваряват. Намачкват се като за пюре. Карфиолът се нарязва на розички, измива и сварява. Намачква се с вилица при картофите. Добавят се нарязаната на ситно лук, чесън, натрошено сирене, разбърканите яйца, всички подправки. От сместа се оформят кюфтенца, които се овалват в галета. Нареждат се в тава, покрита с пекарска хартия и се пекат в предварително загрята фурна за около 15 минути. След това се обръщат внимателно и се допичат за още 10 минути.
Подходящи са за сервиране с млечно-чеснов сос от кисело мляко, копър и чесън, например. Може да се добави и майонеза.

неделя, 14 май 2017 г.

Лесна баница с фини кори


Какво да купим?
1 пакет фини точени кори
400-500 гр. сирене
5-6 яйца
1/2 кофичка кисело мляко
100 гр. масло
100 гр. олио


Приготвяне
Яйцата се разбиват и към тях се прибавя натрошеното сирене и киселото мляко. Преброяват се корите и се преценява, с какво количество плънка да се намаже всяка кора, така че да стигне за всички. Тавата се намазнява с олио. Маслото се разтопява и се смесва с олиото. Всяка кора се намазва с четка с мазнина и се разпределя по нея плънката. Навива се на руло. Така се вие баницата на охлюв като се започва от вътре навън кора по кора. Накрая се напръсква леко с вода.  Пече се около 15 минути на 180-200 С, слага се фолио и се допича още 15 минути. Покрива се с кърпа, докато изстине.



неделя, 23 април 2017 г.

Ванилова торта с горски плодове


Какво да купите?
за блатовете:
325 гр. брашно 
400 гр. захар
3 ч.л. бакпулвер
1/2 ч.л. сол 
240 мл. прясно мляко 
120 мл. олио
1 ч.л. ванилов екстракт
2 големи яйца 
240 мл. вода

за сладкото: 
240 гр. плодове (ягоди, боровинки, малини) 
45 мл. вода 
130 гр. захар
3 с.л. царевично нишесте

за крема:
400 мл. животинска сметана, студена 
80 гр. пудра захар 
1 ч.л. ванилов екстракт
250 гр. Маскарпоне, студено


плодове за украса


Приготвяне
Фурната се загрява на 180°C. Форма с диаметър 20 см се застила с пекарска хартия. Получават се 3 блата. Смесете пресятото брашно, захарта, бакпулвера и солта в купа. Разбъркайте. Смесете млякото, олиото, ванилов екстракт и яйца в друга купа. Прибавете сухите към мокрите съставки, разбърквайки добре с миксер. Постепенно изсипете водата към сместа и доразбъркайте на ниска степен до хомогенност. Разделете сместа на три равни части и печете всеки блат около 25 минути или до суха клечка. Оставете блатовете настрана да се охладят напълно.
Пасирайте плодовете и водата. Сложете захарта и нишестето в тиган и прибавете пасираната смес. Варете на умерена температура и разбърквайте, докато кипне, което ще отнеме около 10 минути. Задръжте на котлона за минута и издърпайте настрана. Охладете напълно.
Смесете сметаната, пудрата захар и ванилията в купа. Разбийте на високи обороти до сгъстяване и образуване на връхчета. Прибавете Маскарпонето и разбъркайте за кратко. Оставете да се охлади.
Тортата се сглобява като първия блат се намазва с крем по периферията и със сладко във вътрешността. Така се процедира и с втория. Накрая цялата се измазва с крем и се украсява със свежи плодове.


петък, 14 април 2017 г.

Кюфтета с бял сос


Какво да купим?
за кюфтенцата:

500 гр. кайма (смес от свинско и телешко мляно месо)
1 к.ч. ориз
1 белтък
1/2 ч.л. черен пипер
1 ч.л. чубрица
1/3 връзка магданоз
2-3 с.л. брашно за овалване
 
за бульона:
1 глава лук
1 морков
1/3 връзка магданоз
сол
 
за застройката:
3 с.л. масло
3 с.л. брашно
2 яйца + останалия 1 жълтък
200 мл. прясно мляко
300 гр. кисело мляко
сока и кората на 1/2 лимон
мащерка

бял пипер
сол





Приготвяне
 

Каймата се омесва много добре с добре измития ориз, наситнения магданоз, подправките и белтъка. От нея се оформят с ръце малки кюфтета, които се овалват и изтупват добре от брашното. Нарязваме на дребно лук, морков и магданоз, които  се задушават за минутка в лъжица сгорещено олио и се заливат с 1,5 л. подсолена гореща вода. Зеленчуците се варят десетина минути и при тях се пускат оформените и оваляни в брашно кюфтенца. След около 20 минути те се изваждат, а зеленчуковия бульон се пасира.
В дълбок съд се загрява маслото и в него се запържва за кратко брашното при непрекъснато бъркане. Добавя се пасирания бульон и се разбърква. Яйцата и жълтъкът се разбиват заедно с млеката и се прибавят към сгъстения бульон на тънка струя, при непрекъснато разбъркване. Прибавят се подправките и сока и кората на лимона. Кюфтета се връщат в соса и се варят още 5 минути.

събота, 8 април 2017 г.

Панна кота с тиква


Какво да купим?
600 гр. почистена тиква
125 гр. захар
1 ч. л. канела
1/4 ч. л. сух джинджифил
450 мл. прясно мляко
200 мл. животинска сметана
1 пак. желатин
1 ванилия


 
Приготвяне
Тиквата се залива с 400 мл. от млякото и се вари на слаб огън около 15-20 минути. Може да е на кубчета или настъргана. След това се пасира цялата смес. Сметаната, заедно с ванилията, канелата и джинджифила, се загряват със захарта като малко преди кипване се махат от котлона. Необходимо е само захарта да се е разтворила. Желатинът се накисва в 50 мл. мляко, оставя се да набъбне за 3-5 минутки и тогава се загрява до втечняване на водна баня или в микровълновата. Ароматизираната сметана се смесва с тиквеното пюре и желатина и всичко се разбърква добре с телена бъркалка. Сместа се разпределя в метални шолички за крем карамел. Чашките се оставят в хладилник за няколко часа, докато панна котата стегне напълно. При сервиране се потапят за няколко секунди в гореща вода (или се нагряват с горелка за крем Брюле) и се обръщат върху чиния като крем карамел.
 

неделя, 26 март 2017 г.

Торта Капрезе


Какво да купим?
300 гр. бадеми
300 гр. натурален шоколад
250 гр. меко масло
200 гр. захар
5 яйца на стайна температура
пудра захар за поръсване

Приготвяне
Аз използвах филирани бадеми, за да избегна беленето на суровите бадеми. Запичат се за кратко и се начукват малко, за да останат на по-едри парчета. Маслото, което предврително сме оставили на стайна температура да омекне и захарта се разбиват в чопър или с миксер. Жълтъците се отделят от белтъците и се прибавят един по един към маслената смес. Шоколадът се разтопява на водна баня и се изчаква да се охлади. Добавя се и той към сместа и всичко се разбърква до хомогенност. Накрая се прибавят запечените и начукани бадеми и всичко се разбърква с шпатула. Белтъците се разбиват на сняг и се добавят на няколко пъти към шоколадовата смес, разбърквайки леко и внимателно с шпатула. Сместа се изсипва във форма за печене, покритата с пекарска хартия. Сладкишът се пече около 1 час в предварително загрята фурна на 180 градуса. След като изстине се поръсва с пудра захар. Може да се сервира с ягоди или топка сладолед.

петък, 17 март 2017 г.

Пилешки кюфтенца


Какво да купим?
100 гр. сварено пилешко месо
2 яйца
1 печена обелена червена чушка
80 гр. кашкавал
2 стръка зелен лук
4 с.л. галета
магданоз
сол и черен пипер


Приготвяне
Пилешкото месо се сварява и наситнява. Всички съставки се смесват в купа. Кашкавалът се настъргва, лукът и чушката се нарязват на ситно, яйцата се разбиват. Сол и черен пипер се добавят на вкус. Наситнява се магданоз и се прибавя галетата. Ако сместа е много течна се добавя повече галета. Съответно, ако не е необходимо - по-малко. С ръка или лъжица се оформят кюфтенца, които се подреждат в тава, покрита с пекарска хартия и се пекат до златист цвят на 200 градусова фурна.



Кашкавалени хапки



Какво да купим?
150 гр. кашкавал
4 с.л. царевично брашно (или друго)
2 яйца
1/2 ч.л. бакпулвер


Приготвяне
Настърганият кашкавал се смесва с останалите продукти и  се оформя меко лепкаво тесто. Оставя се в хладилник за около 20 минути и с ръце се оформят топченца, които се пържат в горещо олио. Изваждат се и се оставят да се отцедят върху кухненска хартия. Подходящи са за сервиране с млечен сос или салата.



Пиле по Странджански


Какво да купим?

2 бр. пилешки гърди
сол
млян черен пипер
червен пипер
2-3 с.л. олио
1 кубче пилешки бульон
6 червени чушки
1 скилидка чесън
50 гр. масло
1 кутийка топено сирене
1 кофичка заквасена сметана
чубрица/ким/босилек
50 гр. настърган кашкавал
магданоз 




Приготвяне

Пилешките гърди се нарязват на порции. Поръсват се със сол, черен и червен пипер и се нареждат се в тава. Напръскват се с олио и се заливат с разтворения в  300 мл. гореща вода пилешки бульон. Покриват се с фолио и се задушават във фурната около 40 минути.
Червените чушки се изпичат в чушкопек или във фурната, захлупват се с капак, докато изстинат и се обелват. Накъсват се на ивици по дължина. Разбъркват се със сол и накълцания чесън.
В тиган на слаб огън се разтопява маслото и се добавят топеното сирене и сметаната. Сосът се разбърква и се подправя по желание.
Сваля се фолиото от пилешките гърди и ивиците чушки се нареждат като решетка върху месото. Заливат се със сметановия сос. Ястието се запича във фурната още около 10-15 минути. Накрая се поръсва с настърган кашкавал и се запича до златисто. Поръсва се с наситнен магданоз преди сервиране.

Супа от броколи и червена леща


Какво да купим?
100 гр. червена леща
1 глава броколи
1 малък картоф
1 морков
1 скилидка чесън
1/2 глава лук
1 връзка пресен лук
40 гр. краве масло
100 мл. соево мляко
сол и черен пипер на вкус


Приготвяне
Двата вида лук, чесънът и морковът се обелват, нарязват на ситно и запържват в разтопеното масло. Картофът се обелва и нарязва на кубчета и се добавя. Изсипва се литър гореща вода или бульон. Когато заври се добавя червената леща и се оставя да се вари на слаб огън. Малко преди готовността на лещата (около 10 минути) се пускат измитите розички броколи. След 5 минути супата се отстранява от котлона и се пасира. Налива се леко затопленото мляко и тенджерата се връща на котлона, за да кипне отново. Овкусява се със сол и черен пипер. Сервира се с крутони, наситнен зелен лук, натрошено сирене.



понеделник, 13 март 2017 г.

Панна кота с кафе


Оригиналната рецепта е тук

Какво да купим?
150 мл. кафе
2 ч.л. захар (за кафето)
150 мл. прясно мляко
200 мл. животинска сметана
1 с.л. ликьор
1 пакетче желатин
1 ванилия
1 с.л. чия семена
100 гр. захар




Приготвяне
Разтваряме в 1 с.л. студена вода 1/3 от пакетчето желатин. След като набъбне го добавяме към направеното горещо кафе и разбъркваме хубаво до пълното му разтваряне. Добавяме и малко захар (1-2 ч.л.) и ликьор. Аз добавих шоколадов такъв, но може би с кафеен ликьор повече ще се подсили аромата на кафето. Изчакваме течността да се охлади, разпределяме в шолите и прибираме в хладилника, докато стегне напълно.

Загряваме в тенджерка сметаната, млякото, захар (на вкус) и ванилия почти до кипване. Предварително сме разтворили в 3 с.л. вода останалия желатин. Добавяме и него и разбъркваме до пълното му разтваряне. Накрая прибавяме и чия. семената. Отново изчакваме сместа да се охлади и я разпределяме върху желираното вече кафе. Прибираме отново в хладилника за няколко часа, докато панна котата стегне напълно.

Десертът се отделя много лесно от чашките с помощта на горелка за крем Брюле, но ако нямате такава, потопете шолите за няколко секунди в топла вода и ги обърнете в десертни чинийки.



четвъртък, 9 март 2017 г.

Солени пръчици



Какво да купим?
2 яйце
190 гр. краве масло (на стайна температура)
190 гр. сирене
1 пакетче бакпулвер
около 350 гр. бяло брашно (може и смес от бяло и лимецово)
50 гр. царевично брашно
1 с.л. заквасена сметана (може и без нея)
1 с.л. прясно мляко
около 100 гр. кашкавал
семена


Приготвяне
В купа слагаме 1 яйце, белтъка от второто, мекото масло, натрошеното сирене и смесваме всичко с вилица до хомогенност. Добавяме първо царевичното брашно (то е по-скоро за аромат) и след това започваме да добавяме от другото брашно, като количеството е ориентировъчно, докато поеме. След като омесим меко нелепнещо тесто, завиваме го с прозрачно фолио и го оставяме в купа за 30 минути.
Разточвам тестото с точилка и малко брашно, за да не залепва по плота, на кора с дебелина половин сантиметър и режем на пръчки или на желаните фигурки. Преместваме ги в тава, покрита с пекарска хартия и ги намазваме с жълтъка, разбъркан в прясното мляко. Поръсваме със семена и ситно настърган кашкавал. Печем в предварително загрята фурна на 170 градуса до златист цвят около 15 минути.




Торта с тиква и шоколад


Оригиналната рецепта е на Бон Апети

Какво да купим?
за блата:
220 гр. брашно
150 гр. студено краве масло
80 гр. пудра захар
1 яйце
1 ч.л. канела
1/2 ч.л. сух джинджифил

за тиквения слой:
около 500 гр. почистена и изпечена тиква, сорт „Цигулка“
250 гр. крем сирене
100 гр. пудра захар
1 ванилия

за шоколадовия слой:
600 мл. прясно мляко
200 гр. натурален шоколад
100 гр. краве масло на стайна температура
80 гр. захар
50 гр. царевично нишесте
4 жълтъка

за украса:
200 мл. животинска сметана


Приготвяне
За блата: брашното и маслото се смесват в блендер. След това се прибавят захарта, канелата и джинджифилът. Всичко се смила, докато се получат трохи. Добавя се яйцето и отново се смила. Тестото се поставя в тортена форма с подвижно дъно или ринг с диаметър 24 см, застлана с пекарска хартия. Притиска се с лъжица или с пръсти до изравняване на блата и се оставя за 30 минути в хладилника. Пече се около 15 минути в загрята на 180 градуса фурна с вентилатор и се охлажда. Ако блатът се изпече във форма, след това може да се прехвърли в ринг. Но може и да се нареди цялата торта в тази форма. Стига да е с падащо дъно.
За тиквения слой: тиквата се почиства и изпича в загрята на 200 градуса фурна с вентилатор до готовност. Може да се изпече цяла (разрязана на половина) или обелена и нарязана на парчета. След като изстине се пюрира с пасатор до гладка смес. Добавя се пудрата захар, крем сиренето и ванилията. Разбърква се хубаво отново с пасатора и сместа се разпределя върху блата. Заглажда се и се прибира в хладилник.
За шоколадовия слой: жълтъците и нишестето се разбъркват с 50 мл. от млякото. Останалите 550 мл. мляко и захарта се загряват, а след това се смесват със сместа с жълтъци на тънка струя. Всичко се връща в тенджерата и се готви на умерен огън, докато кремът се сгъсти при непрекъснато бъркане. При готовност се маха от котлона и се добавя шоколада. Разбърква се до пълното разтопяване на шоколада. Кремът се покрива с прозрачно фолио, за да не хване коричка и се оставя да се охлади добре. След това се разбърква и към него се прибавя маслото, разбърквайки отново до гладкост. Изсипва се върху тиквения пласт и се заравнява. Оставя се за няколко часа в хладилник.
Накрая се маха ринга или тортената форма и тортата се украсява с разбитата сметана.

понеделник, 27 февруари 2017 г.

Тутманик (усуканица)


Какво да купи?
около 550 гр.брашно
200 мл. хладко прясно мляко
2 яйца
3 с.л. кисело мляко
2 с.л. олио
1 с.л. захар
1 с.л. сол
20 гр. жива мая или 7 гр. суха мая
250 гр. сирене
80 гр. масло
1 жълтък + 1 с.л. прясно мляко за намазване





Приготвяне
 
Ако се прави с жива мая, тя се разтваря в хладкото мляко със захарта и малко брашно, докато стане на каша и се оставя настрана, на топло да шупне за 15 минути. След това се добавят останалите продукти. При сухата мая- половината от брашното се смесва с нея (умишлено не слагаме цялото, защото може да се окаже в повече) и захарта. Към леко затопленото мляко се прибавят яйцата, киселото мляко, олиото и солта. Към мокрите съставки се добавят сухите, разбърквайки до замесване на меко, нелепнещо тесто. Брашното може да се окаже много или малко. Затова се прибавя на части и се спира, когато преценим, че е достатъчно. Тестото се намазва с няколко капки олио и се оставя на топло да почине за половин час.
Разделяме тестото на 4 равни части и всяка от тях се  разточва на правоъгълна тънка кора. Редят се една върху друга, като всяка се намазва с разтопеното масло и се поръсва с натрошеното сирене. Режат се ленти, които се усукват и се редят в покрита с хартия за печене тава. Така нареденият тутманик се оставя на топло да втасва до удвояване на обема, като този път това стана във фурната на минимални градуси за половин час. Но може и да се остави в топло помещение, покрит с кърпа за час. Пече се в предварително загрята на 180 градуса фурна около 35 минути. Ако видим, че има опасност да загори, покриваме с фолио. Малко преди да го извадим, намазваме с предварително разбитите жълтък и прясно мляко. Покрива се с кърпа, докато изстине, за да остане мека коричката.